Mgr. Martin Hajčiar
Upozornění - výměna serverů
Na našem gymnáziu probíhá výměna počítačových serverů. Vzhledem ke složitosti celé operace jsou některé služby dočasně nedostupné.
Soutěž CoVyaIT?
Milí středoškoláci z Kraje Vysočina, v současné složité době bychom vám chtěli alespoň trochu zatraktivnit distanční výuku a dát šanci těm aktivním z vás, kteří se zajímáte o moderní IT technologie a pracujete doma na svých projektech. Proto přicházíme s konceptem rychlé a jednoduché on-line soutěže o zajímavé ceny, do které byste se mohli okamžitě zapojit.
Princip soutěže CoVyaIT?: Každý student či studentka jakékoliv střední školy zřizované Krajem Vysočina (sám nebo v týmu), který se chce zapojit do této soutěže, zpracuje youtube video o maximální délce 5 minut o vlastním technologickém projektu, na kterém pracuje doma nebo v technologickém kroužku. Video může být také o vlastním nápadu využití technologií v běžném životě, pro vzdělávání atd.
Link na video nám spolu s kontaktem zašlete do 20.11. 2020, 23:59 na mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Následně vaše videa a projekty ohodnotíme a 5 nejzajímavějších se může těšit na tyto atraktivní ceny:
- cena Notebook Dell Latitude 3510
- až 5. cena telefon Samsung Galaxy A20e
Tak neváhejte a zapojte se, otázka zní: Co vy a IT?
Testování ECDL zahájeno!
Čtyři studenti z Gymnázia dr. A. Hrdličky v Humpolci našli odvahu a dobrovolně absolvovali své první mezinárodní ECDL zkoušky. Premiéra to nebyla jen pro ně, ale také pro jejich učitele. A dopadlo to náramně dobře! Ze šestnácti zkoušek jen jediné zaváhání. Gratulujeme k úspěšné premiéře studentům školy, učitelům i vedení školy, které v zapojení do mezinárodního konceptu ECDL / ICDL vidí smysl.
Převzato z ocifiálního webu ECDL.
Studentská nobelovka pro Matěje … a Hrdlička to viděl!
V pondělí 21. října se v brněnském Sono centru sešla vskutku vybraná společnost. V obecenstvu zasedli mimo jiné předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ministr školství Robert Plaga, řada vynikajících vědců, vysokoškolských pedagogů a další. Aktéry slavnostního večera se stali laureáti Českých hlaviček – soutěže, která je pro svou prestiž také nazývána studentskou nobelovkou. V kategorii Universum – Člověk a exaktní vědy získal sošku také náš absolvent a čerstvý vysokoškolák Matěj Doležálek z loňské oktávy. Nominaci mu přinesla práce SOČ na téma kvaternionů. Vědecká porota ocenila především vysokou odbornou úroveň práce, která by obstála i jako diplomová práce na vysoké škole. Medailonek natáčela Česká televize u nás ve škole, a tak vlastně Matěj Doležálek získal nejvyšší možné ocenění pro středoškoláky před zraky Aleše Hrdličky, vědce, který měl často kolem sebe studenty a vědu velmi podporoval. Děkujeme Matějovi za dlouhá léta vynikající reprezentace a přejeme mu úspěchy i na vysoké škole. Záznam z předávání cen můžete vidět 9. 11. v České televizi.
Věda nejen pro Alfréda
Na pondělí 17. prosince 2018 naplánovalo Hrdličkovo gymnázium soutěžní dopoledne pro žáky 9. tříd základních škol z Humpolce a přilehlého okolí s názvem „Věda nejen pro Alfréda“. Nejednalo se o úplnou novinku, protože soutěžní program s tímto názvem realizovala naše škola úspěšně již v minulých letech. Zatímco se uplynulé ročníky soustředily výhradně na soutěžní úkoly pro žáky se zájmem zejména o přírodní vědy, letošní pojetí mělo charakter zábavného dopoledne určeného pro všechny deváťáky bez rozdílu. Naše pozvání přijaly ZŠ Hradská a Hálkova z Humpolce, dále ZŠ Želiv, Senožaty, Větrný Jeníkov, Herálec a Lipnice nad Sázavou. Do hry se celkem zapojilo 104 soutěžících, kteří vytvořili 7 soutěžních družstev. Podstata hry spočívala ve vyluštění tajenky prostřednictvím obdržených indicií, které soutěžící získávali za postupně splněné úkoly. K tomu bylo třeba absolvovat fyzikální a chemické pokusy, matematický a zeměpisný kvíz, paleografické cvičení nebo praktickou činnost s minirobotem. Jiní zase prokázali znalosti z oboru ICT. Sportovně zaměření účastníci dali přednost dovednostním soutěžím v tělocvičně, ale dostalo se i na mladé historiky-archeology, výtvarníky a zájemce o poslechy cizojazyčného textu. Žáci, kteří dávají přednost praktickým dovednostem, určitě ocenili možnost výroby vánočních dekorací, zdobení perníčků nebo třeba stavby věže z párátek a cizrny. Jako první se na shromaždiště do školní tělocvičny vrátilo se správně vyluštěnou tajenkou smíšené družstvo žáků ZŠ Hálkova a ZŠ Želiv, které si také odneslo vítěznou cenu. Podle reakcí soutěžících i jejich pedagogického doprovodu lze usuzovat, že zklamaný neodcházel nikdo.
Závěrem poděkujme našim vyučujícím za přípravu jednotlivých soutěžních stanovišť, našim maturantům za aktivní pomoc při realizaci celé soutěže a vedení zúčastněných škol za uvolnění žáků z výuky. Věříme, že se návštěvníkům ze základních škol na našem gymnáziu líbilo, přejeme jim šťastnou volbu střední školy, kterou by v případě jejich zájmu mohlo být právě Gymnázium dr. A. Hrdličky v Humpolci.
Náboj junior
Na letošním ročníku soutěže Náboj junior naši školu reprezentovaly dva týmy, jeden z kvarty a druhý z tercie. Oba čtyřčlenné týmy řešily během 120 minut několik příkladů, které vyžadují kombinaci logického myšlení, matematických dovedností a znalostí fyzikálních zákonů.
V konkurenci 304 týmů z českých základních škol a víceletých gymnázií obsadily naše týmy velmi slušné pozice. Jako velký úspěch lze hodnotit zejména 45. místo týmu terciánů.
Kroužek programování v jazyce C++
V letošním školním jsme opět zahájili kroužek programování pro začátečníky v populárním jazyce C++.
V prvním bloku začneme základy jazyka C++ v prostředí Code::Blocks. Seznámíme se s hlavními strukturami jazyka (logické větvení, cykly, funkce), dále přidáme pole různých typů a objekt string. Postupně přejdeme na struktury a jednoduché třídy. První blok zakončíme seznámením s dědičností a polymorfismem.
Ve druhém bloku již budeme pracovat v prostředí Visual Studio 2017 a podíváme se na okenní aplikace v jazyce C#. Opět začneme jednoduchými ovládacími prvky a postupně nasadíme i složitější operace s třídami.
Kroužek byl zahájen koncem září, ale do plného "provozu" přejde kvůli různým školením až během října. Koná se vždy ve středu a v pátek od 14:00 do 15:00 a oba dva dny se probírá stejná látka. Vycházíme tak vstříc studentům a jejich různým časovým možnostem.
Kroužky fungující na Gymnáziu dr. A. Hrdličky ve školním roce 2018/2019
V letošním školním roce mají studenti našeho gymnázia možnost návštěvy několika kroužků, jejichž náplň vychází vstříc zájemcům o humanitní i přírodovědné obory, kteří si chtějí rozšířit své znalosti i mimo běžný rozvrh, lépe se připravit na přijímací zkoušky na vysoké školy nebo si pouze zkrátit volný čas.
Kroužek |
Vede |
Náplň |
Doba |
Dramatický |
Mgr. J. Příhodová |
Příprava a realizace školního divadelního představení |
Čtvrtek, 14.00 – 15.30 |
Španělský jazyk |
Mgr. J. Martinů |
Výuka španělštiny pro začátečníky a mírně pokročilé |
Úterý, 7.00 – 7.45 Středa, 7.00 – 7.45 |
Latina |
Mgr. J. Kociánová |
Výuka základů latiny |
Čtvrtek, 7.00 – 7.45 |
Chemický kroužek |
RNDr. L. Míka, Ph.D. |
Příprava studentů zejména na přijímací zkoušky na různé druhy vysokých škol se zaměřením na chemii |
Úterý, 15.50 – 16.35 |
Francouzský jazyk |
Mgr. Lucie Kudrnová |
Výuka francouzského jazyka pro začátečníky |
Úterý, 7.15 – 7.50 Středa, 14.00 – 14.45 Čtvrtek, 7.15 – 7.50 |
Programování |
Mgr. M. Hajčiar |
Programování v jazyce C |
Středa, 14.00 – 15.00 Pátek, 14.00 – 15.00 |