Mgr. Jitka Martinů

čtvrtek, 25 únor 2021 21:39

Konverzační soutěž v německém jazyce

Dne 22. 2. 2021 se naši studenti zúčastnili okresního kola Konverzační soutěže v německém jazyce v Pelhřimově. Vzhledem k současné situaci se soutěž konala on-line a byl upraven  i její průběh – odpadla poslechová část, zachována zůstala konverzace a popis obrázku. Druhé místo ve své kategorii (nižší ročníky gymnázia) obsadil Vojtěch Kalina z kvarty, na čtvrtém místě se umístila kvartánka Michaela Balounová. V kategorii středních škol nás také reprezentovali dva studenti: na druhém místě  se umístil Pavel Miřátský a na třetím místě Zuzana Šarfová – oba ze třídy septima.  Všem účastníkům soutěže blahopřejeme a děkujeme jim za skvělou reprezentaci školy i v těchto ztížených podmínkách.

čtvrtek, 25 únor 2021 11:14

Dne 22. 2. 2021 se naši studenti zúčastnili okresního kola Konverzační soutěže v německém jazyce v Pelhřimově. Vzhledem k současné situaci se soutěž konala on-line a byl upraven  i její průběh – odpadla poslechová část, zachována zůstala konverzace a popis obrázku. Druhé místo ve své kategorii (nižší ročníky gymnázia) obsadil Vojtěch Kalina  z kvarty, na čtvrtém místě se umístila kvartánka Michaela Balounová. V kategorii středních škol nás také reprezentovali dva studenti: na druhém místě  se umístil Pavel Miřátský a na třetím místě Zuzana Šarfová – oba ze třídy septima.  Všem účastníkům soutěže blahopřejeme a děkujeme jim za skvělou reprezentaci školy i v těchto ztížených podmínkách.

pondělí, 24 únor 2020 13:38

Okresní kolo konverzační soutěže z NJ

Dne 5. 2. 2020 se naši studenti zúčastnili okresního kola konverzační soutěže v německém jazyce v Pelhřimově. První místo ve své kategorii  obsadil Martin Váňa  z kvarty a třetí místo v kategorii středních škol Pavel Miřátský ze sexty.  Všem účastníkům soutěže blahopřejeme a děkujeme jim za skvělou reprezentaci školy. Martinovi pak držíme palce, aby se mu podařilo úspěšně zabodovat i v krajském kole.
úterý, 10 prosinec 2019 14:31

Předvánoční exkurze do Drážďan

Ve středu 4. 12. 2019 se v rámci výuky německého jazyka konala exkurze do Drážďan. Akce se zúčastnilo 49 studentů naší školy. První zastávkou byl romantický zámeček Moritzburg, kde se v 70. letech minulého století natáčely některé scény z pohádky Tři oříšky pro Popelku. Poté  účastníci navštívili sbírky drážďanského Zwingeru ( obrazárnu a sbírku porcelánu) a také klenotnici Neues Grünes Gewölbe  a parádní pokoje Augusta Silného. Posledním bodem exkurze byla samozřejmě návštěva vánočního trhu v blízkosti kostela Frauenkirche.

pátek, 21 červen 2019 10:42

Do Německa na zkušenou

Dne 17. 6. 2019 se v hodinách německého jazyka konala prezentace Česko-německého fóra mládeže s názvem Do Německa na zkušenou. Tento projekt má za cíl informovat studenty o možnostech mladých lidí v Německu - jedná se o nízkonákladové krátkodobé pobyty vhodné pro zpestření prázdnin, např. workcampy, nebo o pobyty dlouhodobější financované různými nadacemi či fondy EU- např. jednosemestrální či roční studijní pobyty. Pan Jakob Kindl, který s prezentací vystoupil, je sám ještě studentem VŠ a má vlastní zkušenosti s účastí na takovýchto akcích. Doufáme tedy, že účastníky přednášky jeho vystoupení inspirovalo a také v budoucnu využijí některou z těchto možností. Další informace je možno je získat přímo na webových stránkách https://dnnz.cz/cs.

středa, 08 květen 2019 17:10

Exkurze do Rakouska

Ve čtvrtek 2. května 201í se v rámci výuky německého jazyka konala exkurze do Rakouska. Akce se zúčastnilo 52 studentů naší školy. Nejprve jsme navštívili hlavní město spolkové republiky Burgenland Eisenstadt. V tomto malebném městě se nachází zámek šlechtické rodiny Esterházy, kromě toho je Eisenstadt spjat se jménem hudebního skladatele Josepha Haydna, který působil u Esterházyů jako kapelník a sbormistr. Druhým cílem naší cesty bylo Neziderské jezero, které nás ve městě Neusiedler přivítalo slunečným a větrným počasím. Odtud jsme vyrazili do nedalekého městečka Petronell- Carnuntum, které se rozkládá na břehu Dunaje a na jehož místě se na počátku našeho letopočtu rozkládalo římské město s vojenským táborem, kde žilo celkem asi 40 tisíc lidí. Tam jsme si prohlédli archeologický areál, ve kterém se nachází nejen zbytky starých budov, ale také budovy nové, postavené na původních půdorysech. Měli jsme tak možnost zažít atmosféru pravých římských lázní nebo si udělat představu o tom, jak vypadaly domy římských patriciů. Na závěr naší exkurze jsme se ještě zastavili  v hlavním městě našich východních sousedů – v Bratislavě, kde jsme se prošli po areálu hradu, pokochali se výhledem na majestátní Dunaj a užili si příjemný podvečer v uličkách starého města.

pondělí, 11 únor 2019 10:18

Dne 6. 2. 2019 se naši studenti zúčastnili okresního kola konverzační soutěže v německém jazyce v Pelhřimově. Druhá místa ve svých kategoriích  obsadili Roman Šimek ze septimy a Martin Váňa  z tercie.  Všem účastníkům soutěže blahopřejeme a děkujeme jim za skvělou reprezentaci školy.

pondělí, 14 leden 2019 11:34

Divadelní představení Teror

Dne 7. 12. 2018 se žáci tříd oktáva, 4. A   a 3. A zúčastnili v ND v Brně zajímavého divadelního představení  s názvem Teror. Hra má formu soudního přelíčení - před soudem stojí elitní bojový pilot německé armády, major Lars Koch, který sestřelí dopravní letadlo se 164 lidmi na palubě. To totiž unesl terorista aby ho navedl na mnichovskou  Allianz Arénu, ve které  70 tisíc lidí právě přihlíží fotbalovému zápasu.  Lars Koch věří, že je správné méně lidí zabít a hodně tím zachránit. Ve stejné situaci by se znovu rozhodl stejně. Však pasažéři letadla jsou podle něj tak jako tak ztraceni, zbývá jim jen několik minut života!  Hra tak otvírá otázky etiky, morálky a práva. Má být Lars Koch odsouzen, nebo zproštěn viny? Hra má dva alternativní konce. Rozhodnou diváci. A především v tom tkví zvláštní atraktivita a originalita tohoto divadelního experimentu.

Na webové stránce http://terror.theater/ lze sledovat, jak se hlasuje v jednotlivých divadlech. Jednoznačně převažuje rozhodnutí „nevinen“ – většinou byl Lars Koch tedy osvobozen. Rozhodnutí v jednotlivých představeních nicméně bývá i dosti těsné – a celkově je průměrně zhruba 60 % diváků pro zproštění viny. Autor hry Ferdinand von Schirach podle svých slov očekával spíš ortel „vinen“ – a sám by se k němu přiklonil. Při představení, kterého se zúčastnili naši žáci, byl Lars Koch  zproštěn viny  - v jeho prospěch hlasovalo více než 90%  všech diváků.

pátek, 11 leden 2019 10:31

Best in Deutsch

Dne 23. 11. 2018 se konala mezinárodní  internetová soutěž Best in Deutsch, která je určena pro studenty německého jazyka. Soutěže se celkem zúčastnilo 3052 středoškoláků z 243 škol v 11 zemích. Naši školu reprezentovalo 14 studentů. Nejlépe si vedly Nikola Garaiová z 8.O (582. místo), Barbora Petrovičová ze 4.A ( 675. místo) , Anna Pourová ze 4. A (849. místo), Roman Šimek ze 7. O ( 1032. místo) a Šárka Štecherová ze 7. O ( 1041. místo) . Pro výsledek celé školy byly zprůměrovány vždy výkony  5 nejlepších  žáků. Naše škola se  tedy díky  výkonům uvedených studentek a studenta  umístila na 118. místě. Všem soutěžícím děkujeme za účast a snahu a těšíme se na další ročník soutěže.

sobota, 29 prosinec 2018 11:30

Dne 4. 12. 2018  se uskutečnila exkurze do rakouského Salzburku  a na průvod čertů ( Krampuslauf) do městečka Golling. Akce se zúčastnilo 55 studentů. Po prohlídce města ( centrum, park u zámku Mirabell, Mozartův rodný dům, pevnost Hohensalzburg) měli studenti možnost nasát atmosféru vánočních trhů a ve večerních hodinách si užít vystoupení „krampusů“. Pěkné dojmy z celého dne nezkazilo ani deštivé počasí.