Mgr. Petr Filip

Mgr. Petr Filip

neděle, 28 červen 2015 22:57

Vědci studentům

2015 06 Vědci studentům

Ve dnech 15. – 16.6.2015 se studenti z našeho gymnázia účastnili projektu „Vědci studentům“ – 100 vědců do středních škol. Akce se konala v jihlavském Hotelu Gustav Mahler, kde se ve dvoudenním programu představilo 5 specialistů, současných vědců, kteří nám skvěle přiblížili své obory.

Přednášející:
Mudr. Radek Hippmann, Ph.D. – Stomatologie trochu jinak aneb jak se léčí a zkoumá na klinice a v keňské nemocnici
prof.RNDr. Pavel Prošek, CSc. – Antarktida
Mgr. Roman Neruda, CSc. – Umělá inteligence a umělý život
Ing. Dana Drábová, Ph.D., Dr.h.c. – Energie pro příští generace
prof.PhDr. Jiří Straus, DrSc. – Forenzní vědy při vyšetřování zločinů

pátek, 12 červen 2015 11:37

"Děti učí děti"

2015 06 Děti učí dět - V ObrataniVe středu a ve čtvrtek 10. - 11. června měli starší studenti z našeho gymnázia možnost zapojit se do programu s názvem „Děti učí děti“. Jde o projekt, který každoročně organizuje především pan učitel Filip ve spolupráci se základní školou v Obratani a jeho cílem je vyzkoušet si, jaké to je býti učitelem a také poznat krásnou přírodu v Obrataňské kotlině.

Celkem šest odvážných studentů se s panem učitelem ve středu odpoledne vydalo na dobrodružnou cestu do Obrataně a já jsem byla jednou z nich. Ještě téhož dne jsme si prošli okolí obce a dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, které jsme se poté druhý den snažili přiblížit dětem ve věku od šesti do jedenácti let. Vyrazili jsme společně s nimi na dlouhou procházku, kterou jsme spojili s výukou přírodovědy, angličtiny, matematiky, tělocviku nebo také hudební výchovy a nakonec jsme si výlet všichni moc užili!

Doufejme, že příští rok si budeme moci toto milou zkušenost zopakovat, a že děti do té doby zůstanou stejně tak hodné a pozorné, jako byly letos.

Kateřina Tomanová, 6.O

2015 03 27 Bohatství země

Ve dnech 25. až 27. března naše geologická skupinka bojovala v závěrečné přehlídce prací o průzkumu, těžbě, zpracování, a komerčním využití přírodních surovin ropa a zemní plyn, uran a zlato.

Obhajoby prací, které průběžně probíhaly 7 měsíců, se konaly na soustředění 15 družstev v hotelu Medlov na Vysočině. Přestože jsme do závěrečného šestičlenného finále nepostoupili, můžeme být s naším působením v této soutěži velmi spokojeni. Všichni, tedy Eliška, Šárka, David, Jan a Martin odvedli kvalitní práci a po zásluze si odvezli ocenění organizátorů a pěkné hodnotné dárky. Po pravdě řečeno, již samotný třídenní pobyt na Medlově byl velkou odměnou!

Na připojených snímcích jsme zachyceni při obhajobě a následně na přírodovědné vycházce.

Celá práce je k nahlédnutí ve škole na R:\předměty\biologie\veřejné\Centrum pro vědeckotechnické činnosti\Bohatství Země

Facebookové fotoalbum | Fotogalerie

čtvrtek, 05 březen 2015 18:37

Druhé místo v kraji Vysočina!

P2250010 P2250011 P2250015 P2250019 volejbal diplom

Družstvo volejbalu dívek je opět mezi nejlepšími a přivezlo krásný pohár.

Tento významný úspěch připomínáme několika fotografiemi a článkem Terezy Veselé ze 3.A. Čtěte dále...

středa, 18 únor 2015 21:12

Javory už mají jaro

Teplota vzduchu pod nulou, nový sníh, občas mlha, nebo i sluníčko. Pravá zima! Stromům to nevadí a chystají se na jaro. Z ulomené větve javoru prýští míza. A protože mrzne, tvoří se krásný rampouch ...

2015 02 18 Javory

Humpolec, Stromovka, 4. 2. 2015

Letošní zima 2014 -2015 svým průběhem zimu příliš nepřipomíná. Rekordně vysoké teploty vzduchu se projevují i v životních dějích v přírodě. Mnoho druhů rostlin předčasně raší, migrace živočichů je narušena, nenastává hibernace.

01 Celkový pohled na studánku pod vrchem Tlučiny 02 Ropucha obecná v místě výběru vody ze dna 03 Skokan hnědý 04 Skokan zelený05 všechny tři druhy kolem vyvěrající vody 06 Měření teploty vody  nad vývěre 07 měření teploty vzduchufrog

Dne 17. ledna 2015 byla při náhodné obchůzce pozorována aktivita obojživelníků. Při normálním průběhu roku by nyní žáby měly být zalezlé v bahně a zimovat. Avšak tento den a následně při kontrole 26. ledna 2015 se volně pohybovaly ve vodě.

Hlavní rarita tohoto pozorování však je v tom, že žáby vyhledávaly vodu přímo nad pramenem – nad vývěrem vody za dna studánky. Protože se jedná o stálý silný pramen z hloubky, má téměř celý rok přibližnou stálou teplotu. Nyní v zimě je tedy voda relativně teplá, na povrchu postupně chladne. V létě je to obráceně. Žáby se vyhřívaly! Rozdíly v teplotě jsou prokazatelně měřitelné. Viz tabulky: (číst dále)

úterý, 17 únor 2015 08:13

Výzva!

Studentky a studenti, zapojte se do fotografování školy a jejího okolí. Zdokumentujte naší „Zelenou školu“- náměty v příloze. Zachyťte pohledy na školu a zeleň v okolí, výhledy ze školy i uvnitř školy, s osobami i bez nich ...

Fotografie posílejte poštou na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , nebo přinášejte přímo do kabinetu biologie. Nejlepší snímky budou vyhodnoceny odbornou porotou.

01 02 03 04 05

V první etapě fotografujte zimní přírodu se sněhem. Později přijde téma jarní přírody.

středa, 03 prosinec 2014 18:01

Navrhniprojekt 2014

Před přísnou porotou Příprava na obhajobu Vyhlášení výsledků - jsme druzí Vystoupení pozdějších vítězů

Studentky Kateřina Brůnová a Viktória Čudková za septimy se zapojily do soutěže „Navrhniprojekt“, který vyhlásilo a řídilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Námětem práce byla zamýšlená Naučná stezka Židovská čtvrť a zóna klidu Zichpil v Humpolci. Tato velmi zdařilá práce byla zařazena mezi postupující z Kraje Vysočina a v úterý 2. prosince 2014 v oblastním kole v Brně si Kateřina a Viktória vedly výborně a obsadily druhé místo.

Gratulujeme!

úterý, 21 říjen 2014 20:41

Mimořádný úkaz

2014 10 irizace 1 2014 10 irizace 2 2014 10 irizace 3

V neděli 19.10.2014 v 16:40 studentka Šárka Bartáková zaznamenala neobvyklý meteorologický optický jev – irizaci. Ta vznikne tak, že oblačností středních výšek (nejčastěji altocumulus) prochází sluneční paprsky, dochází k jejich ohybu a lomu ve vodních kapkách odrazu směrem k pozorovateli. Toto pozorování využijeme v probíhajícím projektu Znalcem svého okolí.

Strana 1 z 4