RNDr. Jiří Svoboda, Ph.D.
Energetická olympiáda
Ve dnech 14.-15. listopadu jsme se zúčastnili finálového kola energetické olympiády. Již druhý ročník byl velice nabitý, školního kola se zúčastnilo 428 týmů a do finálového kola postoupilo pouze 30 nejlepších. Mezi nimi jsme byli i my, Atomáci - tým složený ze studentů osmého ročníku: Marek Cizner, Daniel Šimek, Jan Žáček.
Po přednáškách od špičkových odborníků z oboru energetiky nás čekal závěrečný souboj v podobě prezentace na vylosované téma.
Nakonec jsme se umístili na krásném 24 místě, čímž jsme se posunuli o šest příček oproti školnímu kolu.
Celkově se nám finálové kolo líbilo. Odnesli jsme si mnoho zajímavých informací a zkušeností. Všem potencionálním zájemcům o energetiku můžeme soutěž jen doporučit.
Putujeme po Norsku 2
Ve středu se nám počasí pokazilo, a tak pro nás průvodce vybral relativně nenáročný výlet do národního parku Dovrefjell- Sunndalsfjella. Od autobusu jsme lehce vystoupali k vyhlídce, kde je pro návštěvníky zřízena originální a prostorná pozorovatelna. Nejprve jsme si vyslechli jednu z norských pověstí, a pak už jsme pozorovali dalekohledem pižmoně, jimiž je tento park proslulý. Pracovnice parku navíc rozložila na zem kožešiny, rohy a paroží, abychom si rozšířili naše představy o oživení parku. Odvážnější se poté v mírném dešti vydali prozkoumat tundru okolních svahů.
Putujeme po Norsku 1
Pondělí naše výprava věnovala malebnému městečku Lom. Městečkem protéká nádherná ledovcová řeka. Nicméně, hlavní turistickou atrakcí Lomu je dřevěný kostelík ze 12. století, jenž nám svým poutavým výkladem přiblížila místní průvodkyně. Snad i na fotografiích vynikne neobvyklá směs křesťanské kultury na dávné vikingské mytologie.
Lázněmi, k dolu a na stratovulkán – tudy vedly letošní Globe games
Na přelomu května a června se uskutečnily Globe games 2019, tentokrát v Kadani, krásném městě s nábřežím Maxipsa Fíka lemujícím Ohři a s nejužší uličkou ve střední Evropě. Jako každý rok, byly i letos Globe games nejvýznamnějším setkáním českých žáků a učitelů zapojených do programu Globe, který se zaměřuje na badatelskou a environmentální výuku. Na páteční konferenci naši žáci prezentovali svůj výzkumný projekt zaměřený na antropologická měření. Odpoledne studenti relaxovali na exkurzích. Několik z nás se nechalo ohromit rozměry povrchového hnědouhelného dolu, těžebních strojů a krásou rekultivovaných výsypek. Druhá část naší výpravy zamířila do Lázní Kyselka, jež jsou spojeny se slavným jménem Mattoni. V sobotu probíhala terénní hra, v níž se Globáci dozvěděli mnohé o historii a přírodě Kadaňska. Největším překvapením pro mnohé bylo zjištění, že celá hra probíhala na stratovulkánu, který před mnoha miliony let vyrostl na okraji rovinaté Mostecké pánve a střídavě chrlil do svého okolí lávu a popel. Večer došlo na slavnostní pochod městem a obvyklé koulení zeměkoule. I na letošní Globe games budeme vzpomínat rádi a už nyní se těšíme na příští ročník, který nás zavede do Zbirohu.
Informační schůzka rodičů účastníků plánovaného poznávacího zájezdu Země Vikingů s hlavním průvodcem
21. ledna od 16:00 do 17:00 proběhne na Gymnáziu dr. A. Hrdličky beseda s hlavním průvodcem zájezdu Země Vikingů, panem Antonínem Mikulenkou, na kterou jsou zváni všichni rodiče účastníků zájezdu. Účast na setkání není nezbytná, protože hlavní informace již rodiče účastníků obdrželi na informačním listu před Vánocemi. Lze však očekávat, že mnoho lidí ocení možnost osobního setkání s hlavním průvodcem. Pan Mikulenka promítne fotografie plánovaných destinací, stručně popíše plánovaný průběh akce a zodpoví případné dotazy.
Geologická expozice
První horké dny letošního roku jsme s kvartou využili i k návštěvě geologické expozice ve školním dvoře. Studenti se díky ní seznámili s geologickým složením vybraných kopců z blízkého i vzdáleného okolí. Mimo jiné zjistili i to, které drahé kovy se těžily na Orlíku a na Křemešníku.
Humpolecká stopa na GLOBE Games 2017
Fotogalerie | Facebookové fotoalbum
I letos se vybraní studenti gymnázia pobavili a poučili na GLOBE Games. Tato akce, která se letos konala v Moravských Budějovicích od 11. do 14. května, bývá každoročně největším setkáním studentů věnujících se programu GLOBE (program zaměřený na zkoumání a ovlivňování životního prostředí). Letošní výprava byla tvořena třemi studentkami septimy, dvěma studenty kvarty a učitelem Jiřím Svobodou. Na akci studenti prezentovali své vlastní výzkumné projekty, poznali své kolegy z jiných škol při terénní hře a zúčastnili se i mnoha doprovodných programů (Alternátor v Třebíči, návštěva Národního parku Podyjí...).
Při závěrečném slavnostním festivalu bylo oznámeno i místo konání příštích Globe games - ty se uskuteční právě na našem gymnáziu v Humpolci!
RNDr. Jiří Svoboda, Ph.D.
Přečtěte si také článek od Tomáše Škaryda z kvarty:
GLOBE Games 2017 v Moravských Budějovicích
Ty příští uvítá v rámci oslav 80. výročí založení našeho gymnázia město Humpolec
Ve čtvrtek 11. května se skupina odhodlaných studentů, jmenovitě Eliška Janeková, Eva Randová, Vendula Sedláková, Zdeněk Du Khanh a Tomáš Škaryd, pod velením pana profesora RNDr. Jiřího Svobody, Ph.D., vypravila autobusem do Moravských Budějovic, kde se konaly jubilejní 20. GLOBE Games. Tento rok byly GLOBE Games pořádány základní školou T.G. Masaryka.
Regionální centrum projektu Elixír do škol zve všechny fyzikáře na další setkání
Termín setkání: ve středu 8. února 2017 od 14:40 hodin do 16:40.
Místo setkání: Gymnázium dr. A. Hrdličky v Humpolci, Komenského 147.
Téma: pohyb
Více informací o projektu najdete na webu Střediska dr. A. Hrdličky
Fotografie jsou z lednového setkání, které bylo věnováno solení silnic a spotřebě energie tělem člověka.
Pohár vědy
Studenti primy a sekundy, kteří mají zájem o fyziku a techniku či se prostě jen chtějí věnovat nějaké tvůrčí práci, se od ledna do dubna pokoušejí s pomocí učitele vyřešit zadání soutěžních úloh Poháru vědy. Úkoly zahrnují teoretickou, praktickou i kreativní práci. Schůzky probíhají jednou týdně.
GLOBE program
GLOBE program se na gymnáziu realizuje ve dvou různých formách.
1) Studenti sekundy se střídají v měření a zapisování dat u meteorologické budky. Následně jsou data zapisována do grafu na chodbě a odesílána organizátorům programu GLOBE v Americe.
2) Ti, které program GLOBE zaujme nejvíce mohou vytvořit pracovní skupinku, která s pomocí učitele řeší nejrůznější otázky související s životním prostředím a jeho ochranou. Výsledky svého výzkumu následně studenti prezentují svým vrstevníkům na každoroční akci Globe games. V současnosti pracujeme na testování vlivu mikrovln používaných k ohřevu vody.