Mgr. Zdeněk Škrabánek

Mgr. Zdeněk Škrabánek

úterý, 26 listopad 2019 13:25

Zážitkový workshop - Mám svůj sen

Společnost Post bellum si pro naše studenty připravila workshop, díky našemu zapojení do soutěže Příběhy našich sousedů. Pomocí metod dramatické výchovy a zážitkové pedagogiky nabídla studentům 4.0 pohled na rok 1968 očima postav žijících v jednom činžovním domě. A jaké byly ohlasy našich studentů?

úterý, 01 říjen 2019 12:25

Post Bellum – příběhy našich sousedů

Naše škola se také zapojila do projektu Příběhy našich sousedů, které díky městu zprostředkovala nadace Post Bellum. Tým vytvořili studenti 4.O: Jirka Plíhal, Jakub Paclík, Václav Krejčí, Martin Váňa. Společně si připravili rozhovor s místním pamětníkem, panem Horníčkem. Ten pak zpracovali pro potřeby projektu, mimo jiné i jako rozhlasovou reportáž. S výsledky jejich práce se již brzy budete moci seznámit na webu projektu, případně na společném setkání a prezentaci ostatních oslovených týmů projektu. Studentům děkujeme za několikaměsíční přínosnou práci, také děkujeme za spolupráci panu Horníčkovi a koordinátorce projektu paní Šaňkové.

 

V listopadu minulého roku se na naší škole odehrálo školní kolo Dějepisné olympiády, která zahájila již svůj 48. ročník. Téma soutěže bylo průřezové „Za poznáváním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace“. Z účastníků se nejlépe umístili Václav Krejčí z 3.0, Petr Šotola z 4.0 a Martin Váňa z 3.0. Václav Krejčí naše město reprezentoval společně s dalšími studenty základních škol v okresním kole v Pelhřimově. V početné konkurenci obsadil vynikající 6. místo. Gratulujeme mu k úspěšnému reprezentování na Dějepisné olympiádě v okresním kole a přejeme i v příštím roce mnoho úspěchů.

úterý, 04 prosinec 2018 10:13

Učíme se příběhem…

S třídou tercií jsme 30. listopadu využili programu městské knihovny, který studentům poutavě připomněl, jaké byly příběhy vojáků na frontě za první světové války. Lektorka Zdeňka Komrsová si pro nás připravila několik zajímavých her a ozvláštnění, ale ústřední roli hrály texty z knihy Zákopy. Tato kniha pochází z edice zaměřující se na učení historie pomocí četby příběhů. Děkujeme za příjemný zážitek. Program si chválili i studenti kvarty, kteří ho navštívili dříve.


 

V měsíci říjnu naši studenti nižšího gymnázia začali vyrábět záložky do knihy pro projekt s partnerskou školou ze Slovenské republiky. Pro naši školu bylo vybráno Gymnázium J. F. Rimavského, Levoča. Záložky, které si studenti na závěr projektu vymění, obsahují motivy z pohádek i pověstí, ale i kontakt pro případné budoucí dopisování studentů nižších gymnázií.

  

Dne 3. října 2018 proběhl ve výstavním sále muzea na Dolním náměstí křest knihy Před sto lety… Tato kniha vznikla ze spolupráce Gymnázia dr. A. Hrdličky s místním muzeem na připravovaných říjnových výstavách ke stoletému výročí konce Velké války a vzniku republiky. V rámci čtyř různých projektů se studenti zapojili do chystaných podkladů pro výstavy. O průběhu jednotlivých projektů jsme vás na stránkách školy průběžně informovali.

Plakáty s náměty válečné a legionářské literatury si budete moci společně s přichystanou knihou prohlédnout během říjnové výstavy v městské knihovně. Výňatky z kroniky období první světové války i medailonky padlých vojínů budou zase součástí expozice Muzea Dr. A. Hrdličky.

Díky finanční podpoře města mohly být tyto projekty zpracovány formou reprezentativní vázané publikace, která byla 3. října pokřtěna za přítomnosti 48 spoluautorů (z celkového počtu 78 spoluautorů projektů). Kniha přibližuje obraz humpolecké společnosti během Velké války a krátce před ní. Na této akci byla veřejnost také seznámena s postupným vznikem knihy a s jejím obsahem. Pokud byste se s knihou chtěli blíže seznámit, najdete její výtisky v městské knihovně a v muzeu. Větší část výtisků byla rozdělena mezi autory, dále pak mezi Město Humpolec, spolupracující organizace a místní školy.

 

středa, 06 červen 2018 14:23

Čtenářská hra v ulicích města

Ve čtvrtek 31. května dopoledne proběhla v ulicích města a na hřišti gymnázia čtenářská hra, která byla plánována jako jedna z akcí 80. výročí. Hra na motivy knihy Julese Verna Cesta kolem světa za 80 dní byla určena studentům primy, sekundy a tercie. Ti v různých týmech procházeli určená stanoviště a plnili čtenářské úkoly. Rádi bychom poděkovali dobrovolníkům z řad studentů, kteří se spolupodíleli na organizování akce.

středa, 06 červen 2018 13:18

Tento způsob divadelní hry zdá se mi…

V pátek 18. května vyrazily třídy 7.O a 3.A do Brna, kde se v parku pod plachtami obrovské šapito konala divadelní adaptace známého díla Vladislava Vančury – Rozmarného léta. Samotné místo konání neslo nádech poetismu, avšak i pořádného tepla, což zážitek z kulturní akce značně kazilo. Celá hra byla velice výstřední, kromě známého příběhu Antonína a jeho ženy Kateřiny, který můžeme nalézt v knize, se ve hře objevovaly i scény s podivnými klauny provádějícími všelijaké nesmyslné činy. To splývalo s myšlenkou zachytit poetistické období, v jehož směru bylo dílo psáno. Najít smysl v takto zpracované hře bylo pro většinu diváků poněkud obtížné, ale možná by se našel i někdo, kdo si vystoupení užil i přesto, že většina z nás byla spíše zmatena z toho, co právě spatřili. Podobně musel ve své době působit poetismus i na své současníky.

M. Makovcová, M. Kočí

Video

Studenti 3.A a 7.0 vyrazili 13. dubna na exkurzi do Třebíče, kde měli možnost zhlédnout dvě památky připsané v roce 2003 do seznamu Světového dědictví UNESCO. Nejprve jsme si s průvodcem prošli románsko-křesťanskou baziliku sv. Prokopa a zavzpomínali tak na středověkou kulturu a symboliku. Následně jsme se podívali do jedné z nejzachovalejších židovských městských částí v Evropě. Také pro to jde o jedinou židovskou památku na seznamu UNESCO mimo stát Izrael. Zde nám přiblížili nejen židovské náboženství a kulturu, ale i každodenní život a zvyky. Snad nám tak lépe pomohou vstřebat díla Kafky, Olbrachta, Meyrinka aj., se kterými se setkáváme ve 3. ročníku během literárních rozborů.

A co zaujalo naše studenty? (Čtěte dále...)

Strana 1 z 5